Patch 5.1 and TwinStar 15th Anniversary

Hello!

We hope you are having a beautiful day, but if not, today’s news should definitely brighten it!

Many of you may not realize it, but TwinStar has been around for quite a long while. In fact, we have recently reached 15 years of existence, which means it is time to celebrate!

As we celebrate these illustrious years of our journey, we have something for you too, of course, our dedicated players. Simply log in to our Cataclysm and Mists of Pandaria realms during the anniversary event, taking place from March 13th to March 24th, and receive an exclusive Feats of Strength achievement on your characters. During this time, you can also expect various other events and bonuses from us. We are excited to see you join us for this special milestone!

Nevertheless, for our esteemed Helios players, we know well that there are other things on our schedule that you are patiently awaiting ‒ and it is finally here: Patch 5.1: Landfall! Our developers have worked hard to complete all that this patch entails, and we are now ready to bring this unique experience to you ‒ in just two weeks, no less! On March 13th, Helios will take the next step in its Mists of Pandaria journey, bringing you the greatly anticipated features: the Brawler’s Guild, Legendary Questline, the Pandaren Campaign, and more! We will soon publish a much more detailed news about what you can expect from the update, but for now, we have prepared a trailer to get you excited for what this expansion has to offer, and another teaser video for Brawler’s Guild.

Speaking of things long overdue, we have also published a new changelog detailing the major updates and fixes that have been brought live for the past few months. Enjoy!

We would like to express our sincere gratitude to all of you for always being a part of our community. We look forward to seeing you in-game, exploring this fantastic era with us.

See you there!

Helios Team

🇨🇿

Vážení hráči,

doufáme, že jste měli krásný den, ale pokud ne, dnešní novinky by vám ho měly rozhodně zlepšit!

Mnozí z vás to možná už zapomněli, ale TwinStar je tu s námi už poměrně dlouho. Ve skutečnosti jsme nedávno završili 15 let života, což znamená, že je čas slavit! 🎂

Během oslav všech těchto krásných let máme samozřejmě něco i pro vás, naše oddané hráče. Stačí se během této akce, která se koná od 13. do 24. března, přihlásit na naše realmy pro Cataclysm a Mists of Pandaria a získáte exkluzivní achievement z kategorie Feats of Strength na svoji postavu. Během této doby od nás samozřejmě můžete očekávat také různé další akce a bonusy. Těšíme se, že se k nám při tomto výjimečném milníku připojíte!

Nicméně dobře víme, že pro naše oddané hráče Heliosu jsou i další věci, na které trpělivě čekáte ‒ a ty jsou konečně tady: Patch 5.1: Landfall! Naši vývojáři tvrdě pracovali na dokončení všeho, co tento patch obnáší, a nyní jsme připraveni vám tento jedinečný zážitek přinést ‒ a to už za pouhé dva týdny! Dne 13. března učiní Helios další krok na cestě Mists of Pandaria a přinese vám velmi očekávané novinky: Brawler’s Guild, legendární úkolovou linii, Pandarenskou kampaň a další! Brzy zveřejníme mnohem podrobnější zprávy o tom, co můžete od aktualizace očekávat, ale prozatím jsme pro vás připravili trailer, který vás nadchne pro to, co toto rozšíření nabídne, a další teaser pro Brawler’s Guild.

Když už zmiňujeme věci, na které se dlouho čekalo, zveřejnili jsme též nový changelog s podrobnými informacemi o hlavních aktualizacích a opravách, které jsme přinesli za posledních několik měsíců.

Rádi bychom vám všem upřímně poděkovali za to, že jste vždy byli součástí naší komunity. Těšíme se, až se s vámi uvidíme ve hře a vydáte se s námi prozkoumávat tuto fantastickou dobu.

Uvidíme se ve hře!

Tým Helios